Studentko, Studencie - zanim podejmiesz decyzję o ubieganiu się o stypendium socjalne, obowiązkowo zapoznaj się z regulaminem przyznawania świadczeń!
***************************************************************************************************************
Stypendium socjalne przyznane na rok akademicki jest wypłacane w miesiącach październik - czerwiec
***************************************************************************************************************
MIESIĘCZNY DOCHÓD NA OSOBĘ W RODZINIE STUDENTA
OD 1 PAŹDZIERNIKA 2024 R. NIE MOŻE PRZEKRACZAĆ 1570,50 ZŁ
Uwaga, jeśli miesięczny dochód na osobę w rodzinie studenta nie przekracza 600 zł, student jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy w bieżącym roku kalendarzowym - przykładowy wzór wniosku do pobrania: Wniosek do ośrodka pomocy społecznej o wydanie zaświadczenia o korzystaniu w bieżącym roku ze świadczeń z pomocy społecznej przeze mnie lub członków mojej rodziny
***************************************************************************************************************
1. Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznegoz dnia 20 września 2024 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2023 r. - przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2023 r. 5 451 zł.
***************************************************************************************************************
Pobierz (kolor niebieski)
Do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego każdy student/ka obowiązkowo dołącza:
oświadczenie o okresie studiowania (załącznik nr 15)
klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych (załącznik nr 12) - dokument wypełnia student oraz każda pełnoletnia osoba wymieniona we wniosku o przyznanie stypendium socjalnego; w przypadku niepełnoletniego członka rodziny wypełnia rodzic
Jeśli student/ka studiuje w tym samym czasie na dwóch kierunkach/uczelniach obowiązkowo dołącza:
oświadczenie o studiowaniu na drugim kierunku studiów(załącznik nr 17)
Ponadto do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego obowiązkowo należy dołączyć, jeśli wymaga tego sytuacja rodzinna lub wymagana jest okoliczność do wyliczenia dochodu na osobę w rodzinie studenta/tki:
oświadczanie o nieprowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców (załącznik nr 14)
załącznik do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości (załącznik nr 3)
Uwaga - student, któremu przyznano stypendium socjalne, w przypadku zmiany sytuacji materialnej studenta i jego rodziny w trakcie trwania roku akademickiego, jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zmianie okoliczności mającej wpływ na przyznane stypendium socjalne (załącznik nr 7)
***************************************************************************************************************
INFORMACJE POMOCNICZE
Podstawowe dokumenty przy ubieganiu się o świadczenie socjalne:
Dokument obowiązujący wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok zycia.
Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o osiągniętych dochodach w roku kalendarzowym poprzedzającym dany rok akademicki (wszystkie osoby pełnoletnie, w tym te, które nie osiągnęły dochód - wtedy zaświadczenie będzie wykazywało dochód "zerowy" lub urząd skarbowy wyda zaświadczenie, że osoba nie zgłaszała rozliczenia):
Ważne: każdy rodzic (nawet, gdy razem się rozliczali) dostarcza zaświadczenie dla siebie indywidualnie. Zgodnie z ustawą dokument ma dostarczyć każda osoba wchodząca w skład rodziny, czyli dwoje rodziców=dwa zaświadczenia.
Jeśli student, członkowie jego rodziny utrzymują się z zatrudnienia (dot. ciągłego zatrudnienia - poprzedni i obecny rok kalendarzowy):
Zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o odprowadzonych składkach zdrowotnych w poprzednim roku kalendarzowym.
Jeśli student, członek rodziny utrzymuje się (lub utrzymywał się w roku poprzednim) z gospodarstwa rolnego:
1. Zaświadczenie z Urzędu Gminy o ilości hektarów przeliczeniowych - jeśli udział w gospodarstwie jest procentowy, winno to być wyraźnie zaznaczone w zaświadczeniu.
Ważne: każdy rodzic (nawet, gdy posiadają jedno gospodarstwo) dostarcza zaświadczenie dla siebie indywidualnie. Zgodnie z ustawą dokument ma dostarczyć każda osoba wchodząca w składa rodziny, czyli dwoje rodziców = dwa zaświadczenia.
2. Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Ubezpieczeń Społecznych o odprowadzonych składkach zdrowotnych w poprzednim roku kalendarzowym.
Jeśli student, członek rodziny prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu lub karty podatkowej (tzw. własna firma):
1. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego zawierające informację o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłacanego podatku (w tym przypadku osoba dostarcza dwa zaświadczenia: o rozliczeniu się "na zasadach ogólnych" oraz z osiągniętych przychodów/dochodów z prowadzonej działaności gospodarczej)
2. Wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - do pobrania ze strony https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx
Jeśli student, członek rodziny otrzymuje alimenty albo uzyskuje inny dochód opodatkowany:
1. Dokument potwierdzający dochód nieopodatkowany, np.: wyrok sądu o zasądzonych alimentach, kserokopia umowy najmu itp.
2. Oświadczenie (pisemne) o faktycznym dochodzie nieopodatkowanym - wzór jest dołączony do Regulaminu(...).
Inne:
1. wyrok rozwodu np. rodziców;
2. zaświadczenia o uczęszczaniu do szkół, uczelni rodzeństwa lub dzieci studenta;
3. zaświadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy o zarejestrowaniu jako osoby bezrobotnej.
4. inne zaświadczenia, które potwierdzą dochód.
Jeśli student, członek rodziny utracił pracę (dochód utracony):
1. Dokument potwierdzający utratę pracy, np.: świadectwo pracy, umowa zlecenia potwierdzająca okres zatrudnienia.
2. Dokument określający wysokość utraconego dochodu.
Jeśli student, członek rodziny rozpoczął pracę w roku bieżącym i kontynuuje ją w dniu składania wniosku (dochód uzyskany):
Dokument potwierdzający niniejszy dochód w postaci zaświadczenia od pracodawcy o osiągniętym dochodzie za pierwszy pełny przepracowany miesiąc w kwocie netto.